Főlap - Hiszteroszkópia
HISZTEROSZKÓPIA
MI A HISZTEROSZKÓPIA?
A hüvelyen át a méhüregbe vezetett kis kamerával ellátott eszközzel (hiszteroszkóp) pontosan megnézhetjük, hogy mi van a méhüregben. Ez a diagnosztikus hiszteroszkópia.
A hasüregen át a méhüregbe olyan eszközt is helyezhetünk (pl: reszektoszkóp) amellyel bonyolult műtéteket is elvégezhetünk. Ez a műtétes hiszteroszkópia.
A DIAGNOSZTIKUS MÉHTÜKRÖZÉS (HISZTEROSZKÓPIA): A KORSZERŰ PONTOS DIAGNOSZTIKUS MÓDSZER
A hiszteroszkóp ceruza vastagságú, kb. 30 cm hosszú műszer, amely lencserendszert tartalmaz. A hiszteroszkóphoz videokamerát és fényforrást csatlakoztatunk. A hiszteroszkópot a hüvelyen és a nyakcsatornán át a méhüregbe helyezzük. A videokamera az üreg képét monitorra vetíti, így a méhüregről éles, nagyított, részletgazdag, színes képet látunk. Vagyis – szemben a vakon végzett kaparással – a méhtükrözésnél pontosan látjuk, hogy milyen elváltozások vannak a méhüregben, (pl. polip, miómagöb) és kitűnően láthatjuk a méhüreget borító nyálkahártya esetleges megbetegedéseit, (pl. jóindulatú megvastagodás/hyperplasia, kezdődő daganat), vagy fejlődési rendellenességét (pl. sövény/septum). Tehát a méhtükrözés során nem vakon, hanem célzottan, pontosan veszünk szövetmintát a kóros területből.
(Az ábrán egy miómagöb hiszteroszkópos vizsgálata látható.)
A MÉHTÜKRÖZÉSSEL VÉGEZHETŐ MŰTÉTEK ELŐNYEI
A hasfal és a méhfal megnyitása (felvágása) nélkül a hüvelyen át a méhüregbe helyezett eszközökkel történő operáció előnye:
-
minimális a fájdalom
-
gyors a felépülés
-
nincs műtéti heg
-
több esetben nem kell a méhet eltávolítani
-
igen ritka a műtét utáni lázas állapot
PROF. DR. HERCZ PÉTER
HISZTEROSZKÓPIÁVAL OPERÁLHATÓ MÉHÜREGI MEGBETEGEDÉSEK, AMELYEK OKOZNAK:
- MENSTRUÁCIÓS ZAVAROKAT
- ISMÉTLŐDŐ VETÉLÉST
- ISMÉTLŐDŐ SIKERTELEN LOMBIKBÉBI KEZELÉST
- MEDDŐSÉGET
- ALHASI FÁJDALMAT